08/12/2009 20:17
(1466 Rotterdam, Hollânda - 1536 Basel, İsviçre) Rönesansın en büyük ustası, araştırmacı, hümanist bilim adamı. Yunanca "Yeni Ahit"in ilk derlemesini hazırlamıştır. 1475-1483 yılları arasında Deventer'de St. Lebiunus (Sen Lebyunus) Okulunda eğitim gördü. Bu dönemin, İsa'yı merkeze alan dindarlığından etkilendi. Büyüklerinin onun için plânladığı manastır yaşamını çekici bulmamakla birlikte karşı da çıkamadı ve Steyn'de Augustinus taraftarı rahiplere katıldı. 1492'de papaz oldu. Kısa bir süre sonra manastırdan ayrıldı ve Cambarai piskoposunun sekreteri oldu. Ardından, Paris Üniversitesinde ilâhiyat eğitimi almaya başladı. Burada hümanistlerle tanışan Erasmus, hümanizmi benimsedi ve savundu.

Birçok önemli yapıtı olan Erasmus'un eserlerinden bazıları "Deliliğe Övgü", "Frankların Kökenleri ve Yaşam Tarzları Üzerine", "Mektup Yazma Üzerine", "Sözcüklerin Zenginliği Üzerine", "Teklifsiz Konuşmalar" adlı kitaplarıdır. Bunların yanında Erasmus'un Lâtin yazarlardan yaptığı derlemeleri ve klâsik Yunan edebiyatından yaptığı çevirileri de bulunmaktadır.

Önceki
Önceki Konu:
Çingeneler
Sonraki
Sonraki Konu:
Çini

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu