08/12/2009 20:19
Alman sanayici Haub, Tengelmann Grubunu dünyadaki en büyük çok şubeli (ağırlık merkezi besin maddeleri olan) mağaza zincirlerinden biri haline getirdi. Almanya'nın en zengin adamı olarak kabul edilen Haub çevresel koruma hareketleriyle dikkatleri tekrar tekrar işletmesinin üzerine çekmektedir.

Varlıklı bir çiftlik sahibinin oğlu olarak Mülheim an der Ruhr kentinde dünyaya geldi. Annesi, 1867'de toptan bakkaliye ticareti yapan bir şirkette işe başlamış ve Schmitz-School/Tengelman firmalar grubunu kurmuş olan Schmitz-Scholl adlı girişimci bir aileye mensuptu. Bu şirketin merkezini Wilhelm Schmitz-Scholl (Wissoll) Çikolota ve, Şekerleme Fabrikası oluşturmaktaydı.

Tengelmann'da Uluslararası ticaret eğitimini tamamlayan Haub, Şikago'daki Jewel Tea Company'de bir yıl staj yaptıktan sonra, 1953'te yine bir yıllığına La Habra/Kaliforniya'da bulunan Alpha-Beta Company'ye geçti. 1954'te Hamburg'ta başladığı ekonomi bilimleri yüksek eğitimini 1958'de Mainz Üniversitesi'nden aldığı diplomayla tamamladı. Aynı yıl içinde evlendiği Helga Otto'dan üç erkek çocuk sahibi oldu. Bir emlakçının yanında ve Commerzbank'ta stajyerlik yaptıktan sonra, 1963'te ailesine ait Tengelmann Grubunda Hessen eyaletinin başkenti Wiesbaden'de işe girdi.

Tengelmann Grubu yöneticisi olan dayısı Karl Schmitz-Scholl 1969'da ölünce Haub, şirketin yöneticiliğini tek başına üstlenen ortağı haline geldi. Bunu izleyen yıllarda şirketin hızla büyümesini sağladı. Böylelikle 1971'de Kaiser's Kaffeegeschaeft AG'nin hisselerinin çoğunluğuna sahip oldu ve bir yıl sonra Löwa Warenhandel GmbH şirketini devralmakla komşu ülke Avusturya piyasasına girmeyi başardı.

Haub 1979'da ABD'ye el attı. Dünyadaki en eski besin maddeleri zinciri olan Great Atlantic and Pacific Gas Company'ye (A&P) ortak oldu ve sonunda şirket hisselerinin yarıdan çoğuna sahip oldu. 80'li yıllarda Hollanda, İtalya ve Macaristan'da şirket ortaklıkları kurdu ve bazı şirketleri devraldı.

Tengelmann Grubunun Almanya'daki Mağaza Zincirleri:

• Co-op (Güneybatı Şubeler Ağı, besin maddeleri)

• Gubi (Besin maddeleri)

• Grosso (Süpermarket)

• Ingrid S. (Moda)

• Kaiser's Kaffegeschaeft (Besin maddeleri)

• kd (Drugstore)

• Magnet (Süpermatket)

• Obi (İnşaat ve ev gereksinimleri marketleri)

• Plus (Marka Discount-indirim)

• Rudis Reste Rampe (Besin maddesi dışı discount-indirimli satışlar)

• Takko Mode Maerkte (Moda)

Haub'un annesi daha 60'lı yılların sonunda çevre koruma olayını yasal temellere oturtmak için uğraş vermiş ve bunun için uygun bir fon kurmuştu. Haub bu çalışmayı 1984'te sürdürdü ve mağaza zincirlerinde çevresel aksiyonlara yer veren ilk girişimci oldu. Kaplumbağa çorbasıyla kurbağa bacaklarını satış yelpazesinden çıkardı. Mağazalarına astığı afişlerle hayvan koruma hareketine dikkatleri çekti. Tengelmann Grubuna bağlı mağazalar 1987'den sonra fosfat içeren deterjanları, 1988'den sonra FCKW içeren spreyleri satış programından çıkardılar ve 1990'dan sonra yalnız civa içermeyen pilleri satışa sundular. Çevresel çabaları dolayısıyla Haub aynı yıl içinde World Wildlife Found (Yabanıl Yaşam Vakfı) tarafından "Yılın Ekolojik Yöneticisi" seçildi.

Haub çalışma saatleri yönünden de yeni yollara başvurdu ve perakendecilikte model olarak gördüğü 4/5 günlük hafta denilen sistemi 1991'de uygulamaya koydu. Tam zamanlı sözleşmesi olan satıcılar dönüşümlü olarak haftada dört ya da beş gün çalışıyorlardı. Bu şekilde daha sık boş günlere ve uzun hafta sonu tatillerine kavuşmuş oluyorlardı.

Tengelmann Grubu 90'lı yılların başında sadece Almanya'da yaklaşık 6.500 satış noktasına sahipti, dünya çapındaki cirosu yaklaşık olarak 47 milyar DM'a (Almanya içi cirosu 21 milyar DM) ulaştı. Asko Deutsche Kaufhaus AG ile yaptığı uzun görüşmelerden sonra Haub 1992'de bu şirketin güneybatı şube ağını devraldı. Bu mağaza zincirleri yanı sıra, Avrupa'nın en büyükleri arasında yer alan Wissoll şekerleme üretim işletmesi de büyüdü. 9 milyar DM olarak tahmin edilen servetiyle Almanya'nın en zengin adamı sayılan Haub, göz önünde bulunmaktan hoşlanmazdı. 90'lı yılların ortasında oğulları lehine şirket yönetiminden çekileceğini ilan etti.

Önceki
Önceki Konu:
Enzo Ferrari
Sonraki
Sonraki Konu:
Ferdinand Porsche

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu