08/12/2009 20:17
Ernest Hemingway, 20.yüzyılın ABD yazarları arasında çok büyük bir ün kazanan öykü ve roman yazarıdır. Illnois'te-aynı zamanda doğum yeri olarak bilinen yerde- eğitim almıştır. Daha ortaokuldayken yazmaya başlayan Hemingway, liseyi bitirir bitirmez Kansas'ın önde gazetelerinden Kansas City Star'a muhabir olarak girdi. Görme bozukluğu yüzünden askere alınmayan ünlü yazar, I.Dünya Savaşı sırasında ABD Kızılhaç örgütünde cankurtaran sürücülüğü yaptı. 19 yaşındayken Avusturya-İtalya sınırında yaralandı.

İyileştikten sonra ilk öykü denemesi olan In Our Time (Zamanımızda) yı yayımladı.Diğer önemli eserlerini de şöyle sıralayabilirim:

Güneş de Doğar (The Sun Also Rises)

Silahlara Veda (A Farewell to Arms)

Öğleden Sonra Ölüm (Death in the Afternoon)

Afrika'nın Yeşil Tepeleri (Green Hills of Africa)

Beşinci Kol (The Fifth Column)

Çanlar Kimin İçin Çalıyor (For Whom The Bell Tolls)

İhtiyar Adam ve Deniz(İhtiyar Balıkçı) (The Old Man and the Sea) (1953 Pulitzer-1954 Nobel Edebiyat Ödülü)En önemli eserlerinden biri olan İhtiyar Balıkçı'da, okyanusta dev bir balık avlamayı başardıktan sonra, bunu köpekbalıklarına kaptıran yaşlı balıkçı Santiago'nun direnişini anlatır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi