08/12/2009 20:21
1947 yılında İstanbul'da doğdu. Yüksek mimar Emel Evgin ile evli ve 2 çocuk babasıdır. Oğlu Türk pop müziği sanatçısı Murat Evgin'dir. Liseyi İstanbul Erkek Lisesi'nde üniversiteyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümünü'nde okumuştur. Bir dönem aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır. Daha sonra eşi ile birlikte bir mimarlık bürosu açmışlardır. Ayrıca Popüler Müzik Sanatı Vakfı'nın (POPSAV) kurucusu olup, üç yıl vakfın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen POPSAV Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

1968 yılında ilk plağı "Sen - Eski Günler''i çıkardı. Daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte çalışmaya başladı. Bu çalışma sonucu 'İşte Öyle Birşey', 'Sevdan Olmasa', 'Bir de Bana Sor', 'İçimdeki Fırtına', 'Etme Eyleme', 'Söyle Canım' , 'Deli Divane', 'Hep Böyle Kal' adlı plakları çıkardı. 'İşte Öyle Birşey' ve 'Söyle Canım' plakları ile Altın Plak ödülünü kazandı. Uzun süre plak (albüm) çıkarmaya ara verdi. 1997 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu 'Sen Unutulacak Kadın Mısın?' adlı albümü çıkardı. 2002'de oğlu Murat Evgin ile birlikte, 20 konserlik 'Baba - Oğul' konser - show turnesi gerçekleştirdiler. Evgin, 2004'de, 'İbadetim' adlı albümünü çıkardı.

1980 - 1984 yılları arasında Haldun Dormen'in yazıp yönettiği, "Hisseli Harikalar Kumpanyası" (400 kez) ve "Şen Sazın Bülbülleri" (200 kez) adlı müzikallerde başrol oyuncusu olarak sahneye çıktı. Sinemada ise 'Meryem ve Oğulları', 'Renkli Dünya', 'Bir İlkbahar Sabahı' adlı üç müzikal filmde başrol oynadı.

1992 - 1994 yıllarında ANS-FremantleMedia ortaklığında Show TV'de yayınlanan 'Süper Aile' adlı yarışma programını 400 bölüm sunmuştur. 1995 - 1996 yıllarında, TRT 1'de kendi yapımı 'Erol Evgin Show' adlı programın genel yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı. 2000 - 2003 yıllarında, Kanal D ve Star TV'de "Bir Sevda Masalı" adlı programı, 100 bölüm hazırlayıp sundu.

Evgin Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Efkan Efekan
Sonraki
Sonraki Konu:
Eylem Yıldız

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: