08/12/2009 20:17
(1917 Manisa - ) Türk askeri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yedinci cumhurbaşkanı. İlk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra Maltepe Askeri Lisesinden mezun oldu. 1938 yılında Kara Harp Okulunu, 1940 yılında da Topçu Okulunu bitirdi. 1949'da Kara Harp Akademisini bitirerek kurmay subay olarak Silâhlı Kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev aldı. Ege ordu komutanlığı ve kara kuvvetleri komutanlığı görevlerinden sonra 1978'de genelkurmay başkanlığı görevine başladı.

1979 yılında kuvvet komutanlarıyla birlikte imzalayıp zamanın cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e yolladığı uyarı mektubunda, iki büyük siyasal partinin ülkeyi birlikte yönetmesini önerdi. Ama öneriden bir sonuç alınamadığı gerekçesiyle, Korutürk cumhurbaşkanlığını bıraktıktan bir süre sonra, Silâhlı Kuvvetler, Kenan Evren başkanlığında 12 Eylül 1980'de yönetime el koydu. 1981'de Danışma Meclisinin hazırladığı anayasa taslağı, 1982'de kabul edildi ve Kenan Evren yedi yıl için cumhurbaşkanlığına seçildi. 9 Kasım 1982 tarihinde cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Evren, 9 Kasım 1989'da görev süresini tamamlayıp cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı.

Kenan Evren, üstün hizmet madalyalarına, altın şeref onuruna sahiptir. 1990 yılında Atatürk Uluslar Arası Barış Ödülü'ne lâyık görülmüştür.

Anılarını yazıp yayımlayan Kenan Evren, üç kız çocuk babasıdır.

İLGİLİ KONULAR

Cumhurbaşkanı

Önceki
Önceki Konu:
Erozyon
Sonraki
Sonraki Konu:
Kefe

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: