Fatoş Güney - Bilgiler
08/12/2009 20:18
1952 yılında İstanbul'da doğdu. İtalyan Lisesi'nde öğrenciyken Yılmaz Güney'le tanışıp evlendiği için eğitimini tamamlayamadı. Zengin bir ailenin tek kızı olan Fatoş Güney, sinemanın Çirkin Kral'ı diye adlandırılan Yılmaz Güney'le 17 yaşında evlendi.

Yılmaz Güney Yumurtalık Savcısını vurup hapse girdiği zaman Fatoş Güney 20 yaşındaydı. Güney hapisten çıktığında Fatoş 30 yaşına gelmişti. 3 Eylül 1971 yılında bir oğlulları oldu, adını Yılmaz koydular.

Yılmaz Güney, İmralı Hapishanesi'nden firar etti ve ailece İsviçre'ye kaçtılar. İsviçre'den Fransa'ya geçip yerleştiler. Yılmaz Güney Fransa'da kanserden öldü, Fatoş Güney dul kaldı. 1992 yılında Yılmaz Güney Vakfı'nı kurdu.

Fatoş Güney, Türk vatandaşlığından çıkarılan ve şu anda Fransa'da oturan Kendal Nezan ile 8 yıl birlikte yaşadı. Güney'in Türkiye'ye dönmesi bu birlikteliki bitti. Bir ara adı 68 kuşağının silahlı öğrenci lideri Osman Etiman'la da anıldı.

Önceki
Önceki Konu:
Sertap Erener
Sonraki
Sonraki Konu:
Perihan Mağden

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: