08/12/2009 20:17
(1889 İstanbul - 1982 İstanbul) Türk gazeteci ve fıkra yazarı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. Hukuk danışmanlığı, öğretmenlik ve avukatlık yaptı.

Daha sonra gazeteciliğe başladı; Donanma dergisinde, Tasvir-i Efkâr gazetesinde spor yazarlığı ve foto muhabirliği yaptı. Vakit, Millet, Yeni Ses, Milliyet ve Tan gazetelerinde fıkralar yazdı. İstanbul Üniversitesinde gazetecilik konusunda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Mizah yazılarını Tek, Akbaba, Kahkaha gibi dergilerde yayımladı.

İstanbul Üniversitesinden fahri doktorluk, Gazeteciler Cemiyetinden de "Şeyh-ül Muharririn" unvanı aldı. Fransız hükümeti kendisine nişan verdi.

Sporla da yakından ilgilendi. Futbol oynadı, spor kulübü kurdu ve Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi başkanlığı yaptı.

Cumhuriyet gazetesinde 29 yıl çalıştı, daha sonra Milliyet gazetesine geçti. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı yaptı.

Fıkra türünün yurdumuzdaki ilk temsilcisi oldu. Kıvrak bir biçemle ve güzel bir İstanbul Türkçesiyle yazdığı yazılar okuyucu tarafından beğenildi. Ölümünden sonra "Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü" oluşturuldu.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Felek (1947), Yaşadığımız Günler (1974), Recep'in Kahvesi (1984), Biraz da Yenilik (1984), Nasrettin Hoca Fıkraları (1984), Eski İstanbul Hikâyeleri (1971); mizah öyküleri; Vatandaş Ahmet Efendi (1957); gezi yazıları; Hint Masalları (1944), Geçmiş Zaman Olur ki(1985), Hayal Belde Üsküdar(1987).

Önceki
Önceki Konu:
Çene
Sonraki
Sonraki Konu:
Çeper

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi