08/04/2014 23:00
Alm. Phenolharz (n), Fr. Résine (f) phénolique, İng. Phenolic resin. Plastik yapmak için kullanılan çok sayıdaki maddelerden bir tânesi. Fenolik reçinelerin çoğu fenol (C6H5OH) ile formaldehit (CH2O)ten elde edilir. Fenolik reçinelere dayanan plastiğin ilki 1907’de elde edildi ve ismine bakalit denildi.

Fenolik reçineler şimdi plastik sanâyiinde çok büyük rol oynamaktadır.Çünkü mâliyeti düşük olup, mukâvemet ve dayanıklılık gibi çok faydalı tarafları vardır. Çeşitli miktarlarda pigment (boya), bağlayıcı maddeler veya plastik yapıcı gibi farklı maddeler katarak fenolik reçinelerin özellikleri değiştirilebilir. Böylece elektrikli ev âletleri, yaprak reçineler, fren balataları için yapıştırıcı, ısı izolasyonları, ağaç lifleri, kontraplak yapıştırıcıları, koruyucu kaplama gibi şeylerde kullanılır.

İki tip fenolik reçine vardır. Birinci tip fenolik reçine bazik katalizörün etkisiyle bir mol fenolün hiç olmazsa bir mol formaldehit ile reaksiyona sokulmasından elde edilir. Elde edilen reçine herhangi bir sertleştirici madde katmaksızın ısı ile sertleşir. İkinci tip fenolik reçineye novalak denir ve her bir mol fenole karşı bir molden az formaldehit kullanarak elde edilen reçine olup, asit katalizör kullanılır. Elde edilen plastik sıcaklık ile geçici olarak yumuşar. Bu plastik sertleşme, sertleştirici bir madde (hekzametilen tetra amin gibi) ile olur.

Çok az fenol reçinesi (plastiği) ısı ile yumuşar. Isı ile yumuşayan fenol reçinesi reaksiyonda fenol yerine alkillenmiş fenoller kullanarak yapılır. Bu tür, boyalarda, mobilyalarda veya diğer kaplamalarda kullanılır.

Önceki
Önceki Konu:
Dinar
Sonraki
Sonraki Konu:
Toprak Hukuku

Yapılan Yorumlar

Bekır
Bekır13 Şubat 2017

Kafama takılan bır soru var ben fenol formaldegıt sertlestırmek ısıtıyorum çok denesım yapamadım nasıl yardımcı olabılırsnz

Aliosmankucukpacalar@gmail.com
Aliosmankucukpacalar@gmail.com 29 Temmuz 2017

Slm.1.ci tip fenolik reçine kaç dakika işitilacak.kaç derecede

Ali
Ali 26 Temmuz 2018

Slm.bazik katalizör kullanarak. Şeffaf Plplastik yapabilirmiyiz. İlave yağ takviyesin yaparak.sert plastik yapmak istiyorum. Formül verirmisiniz

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: