08/12/2009 20:17
(1601 Beaumont-de-Lomagne, Fransa - 1653 Castres, Fransa) Fransız matematikçi. Fermat 17 Ağustos 1601 yılında Fransa'nın Beaumont-de-Lomagne kentinde doğdu. Toulouse Üniversitesinde eğitim gördü. Daha sonra, Bordeaux‘da ilk ciddi matematiksel araştırmalarına başladı. Bordeaux‘da "maximum ve minimum" üzerindeki önemli çalışmalarını üretti. Bordeaux'dan, üniversitede hukuk eğitimi aldığı Orlêans'a gitti. Medeni hukuk alanında derece aldı ve Toulouse parlâmentosunda meclis üyesi olma hakkını kazandı. Böylece Fermat, 1631 yılından itibaren artık bir hukukçu ve Toulouse'da bir devlet memuru oldu. Sahip olduğu bu işinden dolayı, ona Pierre Fermat olan adını Pierre de Fermat olarak değiştirme yetkisi verildi. Fermat, yaşamının geri kalan kısmını Toulouse'da geçirdi, ancak orada çalıştığı kadar doğduğu yer olan Beaumont-de-Lomagne'da ve Castres yakınlarında bir kasabada da çalıştı. 1631'deki atamasından itibaren parlâmentonun düşük meclisinde çalıştı ve 1638‘de daha yüksek bir meclise atandı. 1652‘de ceza mahkemesinin en yüksek makamına terfi ettirildi. 1650'lerin başlarında bölgeyi saran veba salgınında Fermat vebaya yakalandı ve 1653'de öldü.

Fermat'nın sayılar kuramı üzerinde önemli çalışmaları vardır. Fermat'nın son teoremi olarak bilinen teorem şu şekildedir:

n>2 için xn + yn = zn eşitliğini sağlayan sıfırdan farklı x, y ve z tam sayıları yoktur.

Fermat bir eserinin kenarına, "Gerçekten de kayda değer bir ispat buldum, ancak bunu kitabın kenarına sığdırmam mümkün değil." şeklinde bir not düşmüş olmasına rağmen, bu teoremin kanıtının Fermat tarafından yapıldığına pek ihtimal verilmemektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Ay Takvimi
Sonraki
Sonraki Konu:
Ay Tutulması

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: