(1896 Minnesota, ABD - 1940 Hollywood, ABD) Amerikalı yazar. Princeton Üniversitesinde öğrenim gördü. Edebiyat alanında kısa sürede büyük başarı kazandı. Lüks bir yaşam sürmeye başladı ve sonunda kendini içkiye verdi.

Fitzgerald, "yitik kuşak" olarak nitelendirilen kuşağın üyesiydi. Bu kuşak, Birinci Dünya Savaşı'na kadar Amerika'nın dışında, yeryüzünün öteki bölgelerinde olup bitenlerden habersiz yaşamıştı. Birinci Dünya Savaşı, bu kuşağa cehennemin yeryüzünde olduğunu kanıtladı.

Fitzgerald, cephede savaşmamış olmasına karşın, bu kuşağın en gerçek ve özgün temsilcisi oldu. "Cennetin Bu Yanı" adlı ilk romanıyla bir anda üne kavuştu. Bütün yapıtları gibi otobiyografik nitelikte olan bu romanda "yitik kuşağın" kendi kendisini tanıması için gerekli olanları söyledi. Hollywood'daki büyük oyuncuları "star" olarak nitelendirmenin âdet olduğu bir dönemde, o da yazın dünyasının yıldızı oldu ve çevresindeki hayran çemberi hiç azalmadı.

Çok genç yaşta zengin olması nedeniyle sürdürdüğü yaşam, döneminin genel havasına uygundu. Çünkü Birinci Dünya Savaşı'nın kanlı sınavından geçmiş olan "yitik kuşak", yarın her şeyin bitebileceğini, hiçbir felâketin uzak sayılamayacağına inanıyordu. Ancak, kendini kaptırdığı sefahat yaşamının en yoğun anlarında en büyük yapıtlara imza attı.

Büyük Gatsby adlı en önemli romanıyla, yaşadığı yaşamın onu yıkamadığını, yaradılış olarak asalak olamayacağını, gerçekte zenginlerin zaaflarından nefret ettiğini kanıtladı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Romanları; Cennetin Bu Yanı (1920), Güzel ve Lânetli (1922), Büyük Gatsby (1925), Geceler Güzeldir (1934), The Last Tycoon (1941); öykü ve deneme kitapları; Züppeler ve Filozoflar (1921), Caz Çağından Öyküler (1922), Bütün Hüzünlü Genç Adamlar (1926), Taps at Reveille (1935), Bir Yazarın Öğleden Sonrası (1958), Pet Hobby Öyküleri (1962).

Önceki
Önceki Konu:
Fıtık
Sonraki
Sonraki Konu:
Doğal Ekosistem

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi