08/12/2009 20:17
Atom numarası 9 olan element. Halojenler grubunda yer alan, sarımsı renkli bir gaz. Periyodik cetvelde elektronegatifliği en yüksek elementtir. Oldukça tepken bir element olmasından dolayı doğada serbest olarak bulunmaz.

Flüor, flüorür (F-) iyonu olarak, insanlar ve bazı yumuşakçalar için önemli bir elementtir. Özellikle dişlerin mine tabakasını bakteri saldırılarından koruyarak ve güçlendirerek diş çürümelerini önlemesi bakımından, diş macunlarında kullanılır. Ayrıca bu amaçla şehir suyuna flüorür (az miktarda) eklendiği de olur. Ancak içme suyundaki fazla miktardaki flüorür, büyüme çağındaki çocukların diş minelerinin beneklenmesine neden olabilir.

Flüor gazı oldukça aşındırıcı ve toksiktir. Az derişik olsa bile, flüor gazı solumak göz ve akciğerlere zarar verir. Örneğin sodyum flüorür (NaF) böcek öldürücülerde kullanılır.

Flüor bileşikleri seramik ve cam endüstrisinde, elektrik ampullerinde, buzdolabı yapımında, kaplamalarda ve havalandırma sistemlerinde kullanılır. Örneğin flüor bileşiklerinin kullanıldığı (teflon) kaplamalı tavalar, pişirilen yemeğin yapışmamasını sağlar. Su ve yağ ile ıslanmadığından, tekstil endüstrisinde de kullanılır. Ancak, ozon tabakasında delinmeye neden olduğundan, flüor bileşiklerinin spreylerde kullanılması yasaklanmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Dölüt
Sonraki
Sonraki Konu:
Flüoresan Lamba

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: