08/12/2009 20:17
(1856 Freiberg, Çek Cumhuriyeti - 1939 Londra, İngiltere) Psikanalizin kurucusu olan Avusturyalı nörolog. Yalnızca psikolojiyi değil; sanat, eğitim, antropoloji gibi alanlar da derinden etkileyen psikanaliz kuramıyla 20. yüzyıla damgasını vuran düşünürler arasında yer alır.

Freud tüm yaşamını insan ruhunu kavramaya çalışmakla geçirmiştir. Wilhelm Reich, Karen horney, Erich Fromm, Melanie Klein ve R. D. Laing gibi, onun öğrencisi olan ya da ondan önemli ölçüde etkilenen birçok bilim adamı, onun kuramlarını geliştirmiş ya da çeşitli biçimlerde değiştirmişlerdir. Sonraki dönemlerde geliştirilen kuramlarda Freud'un ağırlık verdiği biyolojik etmenler yerini toplumsal ve ekonomik etmenlere bırakmıştır. Psikanalizin temelde bilim dışı olduğu da savunulmuştur. Freud, geliştirdiği kuramlar, tedavi yöntemleri ve insan ruhunun karanlıkta kalmış yönlerini anlamaya yönelik araştırmalarıyla psikolojide yeni bir alan açmıştır. İnsan doğasına ilişkin egemen anlayışları kökten değiştiren bir düşünür olduğu söylenebilir.

Önceki
Önceki Konu:
Eruz, Nihat
Sonraki
Sonraki Konu:
Çoğul Ad

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi