08/12/2009 20:17
(1941 Steiermark, Avusturya - ) Avusturyalı yazar. Graz, Erzurum, Debrecen ve Viyana'da şarkiyat (doğu) öğrenimi gördü. Graz'daki sanatçılar topluluğu "Forum Stadpark" yazarları arasına katıldı. İlk kitabı olan "Manastır Okulu"nda, rahibelerin yönettiği bir yatılı okuldaki koşulları ele aldı.

Anlatımı görünüşte yinelemelerden oluşan bir tekdüzelik içerisindedir. Frischmuth, yapıtlarında gereksiz ayrıntılardan kaçtı, etkiyi düz bir anlatımla vermeyi yeğledi. Bu anlatım biçimiyle sonuçta anlatmak istediklerini, ayrıntılı bir sergilemeden çok daha iyi verdi.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Die Klosterschule (1968), Amoralische Kinderklapper (1969), Stanek İçin Öyküler (1969), Gölgenin Güneşte Yitişi (İstanbul'da geçen roman (1973), Rüzgâra Uzanış (1974), Geçişler (Türkiye'ye ilişkin gözlemler), Arabesk (Türkiye'ye ilişkin gözlemler), Kopftanzer (1984).

Önceki
Önceki Konu:
Çoğulculuk
Sonraki
Sonraki Konu:
Çok Eşlilik

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi