08/12/2009 20:21
1970 yılında İstanbul'da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya bölümünde Mineroloji bilimi (doğal taşlar, kristal şekilleri, kristallerde simetri, kristallografik ekzenler ve parametreler) konusunda bilgisini geliştirdi.

Takı sanatları ile ilk olarak 1994 yılında ilgilenmeye başladı. Eşinin kapalı çarşıdaki mağazasına tasarımlar ve modeller hazırlayarak, yarı değerli taşlarla yaptığı projelerini değerlendirme ve sergileme imkanı buldu. Uzun bir tecrübe ve kendini geliştirme döneminin ardından takı sanatları eğitmenliği yapmaya başladı. Semih Yener Eğitim Kurumu'nun verdiği büyük destekle araştırmalarını derinleştirme fırsatı bulup, takı dünyasını bulunduğu noktada yakalayan bir sistem oluşturdu. Türkiye'de imitasyon tel çalışmalarının ilk uygulamasını yaptı ve tel tasarımlarını oluşturan "Craftsy Takı Aletleri'' kitapçığını hazırladı. Hürriyet gazetesinin verdiği, takı meslek edindirme ve beceri geliştirme cd'lerinin uygulamalarını yaptı.

2005 yılında yayınlanan "Takı Yıllığı"nı yazan Gaye Döşer çalışmalarını tüm takı severle paylaştı. Tüm bu gelişmeler sayesinde Türkiye'nin bir çok ilinden takı sever dostlarla tanışma fırsatı buldu ve takı sanatları ile ilgili tüm bildiklerini sadece İstanbul ve yakın iller değil, tüm Türkiye'ye ulaşması düşüncesinden yola çıkarak ücretsiz bir eğitim sitesi kurmaya karar verdi. Eğitime gönül vermiş olan takı sanatçısı, tamamen eğitim amaçlı olarak düzenlenmiş bu sitede takı yapmayı isteyen, takı çalışmayı seven ve kaynak arayan kişilere www.beadycats.com adresinde projeler sunuyor. Sitede öğrencilere kendi takılarını sergileme imkanı da sunan takı sanatçısı Gaye Döşer, sitede tüm boncuk severlere her şeyi danışabilecekleri bir soru-cevap sistemi de kurmuş. Ayrıca ücretsiz üye olabileceğiniz bir boncuk kulübü, ip uçları, sizlerin de projelerinizi yayınlayabileceğiniz forum bu bölümlerden bir kaçı...

Yapılan tasarımların tamamen kişiye özel olması gerektiğini savunan takı sanatçısı, boncukların ve kullanılan aksesuarların buna göre şekillendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Yakın gelecekte çok daha geniş kitlelere hitap etme arzusunda olan Gaye Döşer, Amerika'dan aldığı yeni eğitim tekniklerinin ışığında, 2005-2006 sezonunda çıkacak olan kitabının proje hazırlarını yapmakta. Aynı zamanda mayıs ayında çıkan beadyhome adlı ürünün editör ve eğitmenliğini yapıyor. Beadyhome 24'er adet uygulamalı vcd ve fasiküllerdeki projeleri ile evlere kurs götüren bir eğitim seti...

- - - - - - - -Tasarımlarını en çok beğendiğiniz bir yabancı, bir de yerli tasarımcı adı verebilirmisiniz?

Boncuklama konusunda Cynthia Rutledge benim idolum. Kendisiyle de tanışıyoruz ve kişisell olarak da çok sevdiğim bir sanatçı..

Cam konusunda, Stephanie Sersich, Dustin Tabor, Leah Fairbanks ve Pati walton'un çalışmalarını çok beğeniyorum. (Takı Tasarımcılar Portalı e-söyleşisinden alıntı)

Önceki
Önceki Konu:
David H. McConnel
Sonraki
Sonraki Konu:
Erhan Ufak

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: