08/12/2009 20:17
Ege Bölgesinde, Murat dağından çıkarak batıya akan ve Ege denizine dökülen bir ırmaktır. Uzunluğu 350 km., yağış alanı 17.500 km2 dir. Bulunduğu bölgede Büyük Menderes'ten sonra en büyük ve uzun ırmak Gediz'dir. Gediz, iki yandan aldığı kollarla büyür, derin bir vadi içinde akar, Kula'nın kuzeybatısında dar ve derin Gemikayası Boğazına girer ki, Demirköprü barajı ve hidroelektrik santrali bu boğazın sonuna doğru olan Demirköprü mevkiinde kurulmuştur. Bu çevrede Gediz, Alaşehir taraflarından gelen Sarıçayı ve daha birçok dereleri alarak büyür. Manisa'nın 20 km. batısında Gediz, geniş Emiralem Boğazına girer, Foça yakınında denize dökülür. 1886 yılına kadar İzmir yakınlarında denize dökülürken deltasını hızla genişletmesi ve körfezi doldurma tehlikesi karşısında şimdiki yerine çevrilmiştir.

Gediz'in akım durumunu ölçmek üzere, son yirmi yıl içinde bu ırmak ve kolları üzerinde birçok ölçme istasyonları kurulmuştur. Kışları yağışlı, yazları kurak iklimin etkisi altındaki Gediz ırmağı, güzden yaz başlarına kadar bol sulu olup, yaz aylarında çekilir. Bu ırmaktan sulamada ve enerji sağlamada faydalanılır.

Sonraki
Sonraki Konu:
Bakırçayı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: