08/12/2009 20:17
Deniz ve okyanuslarda yolculuk yapacak biçimde yapılmış büyük teknelere verilen ortak ad. Önceleri yalnızca iki ya da daha çok direkli yelkenli tekneler için kullanılan gemi sözcüğü günümüzde taşırdığı su miktarı 500 tonun üstünde olan tekneler için kullanılmaktadır.

Gemiler, taşıdıkları yük ve buna uygun yapılan tasarımlarına göre çeşitlilik gösterir. Ticari gemiler; bir yerden başka bir yere götürülen ticari malları taşır. Dev tankerler; genellikle yakıt ve buna benzer sıvı ürünleri taşır. Askeri gemiler; savaşmak amacıyla kullanılır ve üzerlerine birçok silâh monte edilmiştir. Yolcu gemileri; insan taşımak amacıyla kullanıldıklarından, kısa ya da uzun yolculuklara göre değişen insan gereksinimlerini karşılayacak biçimde tasarlanmışlardır. Uçak gemileri; genellikle askeri amaçlı kullanılır ve güvertesi, bir uçağın havalanabileceği ya da iniş yapabileceği uzunlukta olur. Tüm gemi türlerinin tasarımı, boyutundan bağımsız olarak geminin güvenliği, su yüzeyindeki dengesi, dayanıklılığı ve hızı dikkate alınarak yapılır.

Önceki
Önceki Konu:
Gazi Antep
Sonraki
Sonraki Konu:
Atatürk Haftası

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: