08/12/2009 20:17
Uzay ve uzaydaki nokta, eğri, düzlem ve cisimlerin özelliklerini inceleyen matematik dalı. Yunanca bileşik bir sözcük olan geometri, "yer" anlamına gelen "ge" sözcüğüyle, "ölçme" anlamına gelen "metron" sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.

Matematiğin en eski dallarından biridir. Eski Mısır ve Mezopotamya'da yer ölçümüne ilişkin problemlerin çözümüyle ortaya çıkmıştır. Eski Yunanlılarca bir bilime dönüştürülmeye başlanmıştır.

Zamanla, geometrinin ilgi alanı düzlemsel şekillerin ya da üç boyutlu nesnelerin incelenmesiyle sınırlı kalmamış; soyut kavramların da geometrik ilişkilerle ele alınabileceği anlaşılmıştır. Böylece geometrinin alt dalları ortaya çıkmıştır. Düzlem geometri ve uzay geometri gibi. Açı, üçgen, dörtgen, daire gibi kavramlar düzlem geometrinin; küp, prizma, piramit, silindir, koni ve küre gibi kavramlar da uzay geometrinin konusudur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: