08/12/2009 20:17
(1869 Paris, Fransa - 1951 Paris, Fransa) Fransız yazarı. Liseyi sağlık durumu bozuk olduğundan aralıklı olarak okuyabildi. Ailesinin çok zengin oluşu nedeniyle, erken yaşlarda başlayarak kendini okumaya, gezilere ve yazmaya verdi. Günce tutmaya başladı. Okul arkadaşının aracılığıyla tanıştığı Dostoyevski, Nietzche ve özellikle Goethe'den etkilendi.

Arkadaşlarının uyarılarına karşın yazdığı Sapık Sevgi adlı yapıtında eş cinselliğini herkese açıklamış oldu. Bu olay üzerine Fransa'da kendisine hiçbir resmi ödül ve paye verilmedi. Gide buna tepki olarak, kendisine imzalanarak verilen kitaplardan oluşan kitaplığını açık artırmayla satışa çıkardı. 1908'de kurucuları arasına katıldığı "Nouvelle Revue Française" adlı dergide hiçbir ön yargı beslemeksizin, herkesin yazabilmesine olanak sağladı. Benimsediği komünizmden Sovyet Rusya'ya yaptığı bir geziden sonra vazgeçti. 1947 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

Gide, fazla yazmak yerine kısa çözümlemelere gitmekten yana oldu. Kaleme aldığı öyküleri, genellikle birbirine ışık tuttu. Şiir, öykü, roman dalında yapıtlar yazdı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Roman, öykü ve düz yazıları; Dünya Nimetleri, Kötü Bağlanmış Prometheus, Töretanımaz, Yitik Oğulun Dönüşü, Dar Kapı, İsabelle, Vatikan'ın Zindanları, Pastoral Senfoni, Sapık Sevgi, Kalpazanlar, Kalpazanların Güncesi, Kadınlar Okulu, Robert; gezi yazıları; Kongo Gezisi, Çad'dan Dönüş, Rusya'dan Dönüş; denemeleri; Tiyatronun Gelişmesi, Amyntas, Dostoyevski, Goethe, Sonbahar Yaprakları.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi