08/12/2009 20:17
Hayvanlardaki görme organı. Memelilerin gözü ufak bir küre biçimindedir ve bir fotoğraf makinesini andırır. Gözün ön tarafında ışığın girmesini sağlayan kornea bulunur. Göz kapağı tarafından korunan kornea, saydam bir dokudur. Korneanın arkasında gelen ışığı kırarak belli bir noktaya odaklayan göz merceği yer alır. Merceğin önündeyse gözümüze rengini veren, daire şeklindeki iris bulunur. İrisin ortasında bir açıklık bulunur. Göz bebeği adı verilen bu açıklıktan geçen ışık, merceğe ulaşır ve kırılarak oradan da arka odaya geçer. Arka odanın içerisi sıvı doludur. Göz bebeği içeri girecek olan ışığın şiddetine göre açılır ya da kapanır. Az ışıkta genişlerken, güneş altında iyice daralır. Ağ tabaka üzerine düşen görüntü, burada bulunan ışık almaçlarını etkiler. Işık almaçlarının, üzerlerine ışık düşünce tepkime başlar ve almaçlarda bir seri elektriksel akım oluşur. Bu elektrik akımı göz sinirlerine aktarılır.

Göz sinirleri, gözün ağ tabakasından çıkarak beyne giden sinir telciklerini oluşturur. Zaman içinde bütün organlar gibi göz de yaşlanır, yapısında bozulmalar ve işlevlerinde de aksamalar olur. Örneğin ışığı kıran göz merceğinin esnekliğinin azalması (hipermetrop) ya da saydamlığının azalması (katarakt) gibi çeşitli göz bozuklukları ortaya çıkabilir.

İLGİLİ KONULAR

Gözün Yapısı, Göz Sağlığı, Görme

Önceki
Önceki Konu:
Göz Sağlığı
Sonraki
Sonraki Konu:
Gözün Yapısı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: