08/12/2009 20:17
Ateş, titreme, hâlsizlik, kaslarda ağrı, baş ve karında çeşitli belirtilerle ortaya çıkan ve solunum yollarını etkileyen bulaşıcı virüs enfeksiyonu. Kış ve ilkbahar aylarında oldukça çok görülmekle birlikte her mevsim ortaya çıkabilir.

Bu hastalığın belirtileri; vücut ağrıları, hâlsizlik, titreme nöbetleri, baş ağrısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve ishaldir. Grip belirtileri 2-5 gün sürer. Öksürüğün tam olarak kesilmesi iki hafta sürebilir.

Grip virüsü sürekli biçim değiştirir. Bedenin savunma sistemleri bu değişen virüse aldanır. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin çalışması engellenmiş olur. Bununla birlikte aile bireylerinden birinin hasta olması, diğerlerinin de hasta olmasına her zaman yol açmayabilir. Çünkü diğerleri o virüs çeşidiyle daha önce hastalanmış ve bağışıklık kazanmış olabilir.

Gripli bir kimsenin hapşırması ve öksürmesiyle havaya virüs içeren küçük damlacıklar yayılır. Çevrede bulunan insanlara soluma yoluyla bulaşabilirler. Bu durumda bu kişiler virüse bağışık değilse iki üç gün içinde hastalanırlar.

Gribe karşı, her sonbaharda o sırada egemen olan virüse karşı hazırlanan aşı piyasaya sürülür. Bu aşının yan etkisi yoktur. Fakat daha önce bahsettiğimiz nedenlerden dolayı garantisi de yoktur.

Gribe yakalanmış kişiler sıcak bir odada yatarak dinlenmelidir. Bol bol sıvı alınmalı, özellikle şeker içeren limonata, portakal suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.

Önceki
Önceki Konu:
Gözün Yapısı
Sonraki
Sonraki Konu:
Guguk Kuşu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: