25/02/2013 2:00
Güneş tutulması, ayın dünya ve güneş arasına girerek güneşi kısmen veya tamamen kapatmasıyla gerçekleşen bir doğa olayıdır. Ayın ve dünyanın farklı açıları nedeniyle bu olay yılda bir-iki kere, en fazla beş kere gerçekleşebilir. Bu özel anı görüntülemek isteyen çoğu kimse de teleskop bulunan yerlere akın eder.

Güneş tutulması, ayın yeniay evresine geldiğinde ve güneşe daha çok yaklaştığında gerçekleşir. Açı farklılığından dolayı dünya üzerindeki her noktadan bu tutulmayı görmek mümkün değildir. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır. Güneş tutulması 10 dakikadan daha az sürer ve ortam sanki akşam üzeriymiş gibi karanlık hâl alır. Tutulmaya çıplak gözle bakmak son derece zararlıdır. Türkiye de güneş tutulması en son 29 mart 2006 tarihinde gerçekleşmiştir.

Tam güneş tutulması, halkalı güneş tutulması, hibrit güneş tutulması ve parçalı güneş tutulması olmak üzere dört farklı güneş tutulma çeşidi vardır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: