08/12/2009 20:17
Resmi adı Haiti Cumhuriyetidir. Başkenti Port-au-Prince olan ülkenin nüfusu 6 991 589 kişi (2000), yüz ölçümü 27 750 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Gourde, resmi dili Fransızca ve Kreol dilidir.

Dini Hristiyan olan Haiti, Karayip adalarından Hispaniola'nın batıda kalan üçte birlik bölümü üzerinde kurulmuştur. Komşusu, doğuda Dominik Cumhuriyeti'dir. Deniz ötesi komşusu ise batıda Küba'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 1340 $ (1999), zorunlu eğitim süresi 6 yıl, insanların ortalama ömrü 57 yıldır.

En büyük kenti Port-au-Prince, diğer önemli kentleri Cap Haitien, Gonaives, Les Cayes, Jacmel, Hinche'dir. Haiti Cumhuriyeti Gonave Körfezi'nin ayırdığı iki yarımadadan oluşur. Ülkenin üçte ikisi dağlıktır. En yüksek doruğu Selle (3175 m), en uzun akarsuyu Artibonite Irmağı'dır. Tropikal kuşak içinde bulunan Haiti'de dağlık yüzey şekilleri iklimi yumuşatır. Yıllık ortalama sıcaklık 21°C ile 32 °C arasındadır. Doğal bitki örtüsü, ülke topraklarının yüzde 10'unu oluşturan tropik yağmur ormanlarından oluşur. Tropik kuşak içinde bulunan Haiti'nin yüksek kesimlerinde ılıman, alçak kesimlerde sıcak bir iklim egemendir. Plâtolar otlak ve çayırlarla kaplıdır. Güneybatıda yağmur ormanları bulunur. Yüksek kesimlerde astropik ormanlara rastlanır.

Doğal kaynakları, altın, krom, antimon, demir, manganez, nikel, fosfat, kalay, uranyum, elmas, plâtin, bakır, vanadyumdur. Tarım ürünleri, mısır, tahıl, tütün, şeker, meyve, Hindistan cevizi, üzümdür. Endüstrisi; rom, melâs ve turizm alanlarında gelişmiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Hafif Sıklet
Sonraki
Sonraki Konu:
Naima

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu