08/12/2009 20:17
Gitarist, kompozitör ve aranjör Hasan Cihat Örter 1958 yılında İstanbul'da doğdu. Enstrüman çalmaya keman ile başladı. Daha sonra mandolin, piyano ve bas gitar çalmayı öğrendi. Amcası (Buzuki Erol) sayesinde buzuki ile de tanışan Örter'in bütün bu enstrümanları çalabilmesi, başarılı kompozisyonlara imza atmasını sağladı.

İlk gitar derslerini 1968-1973 yılları arasında Antonio Doumezitch'den alan Örter, ilk orkestrasını ortaokulda kurdu. Bir süre düğün salonları ve gece kulüplerinde standart jazz çaldı. Yurt dışında birçok orkestrada lead gitar çalan ve bu gruplarda live müzik yapan Örter bu deneyimlerinden çok şey öğrendi.

1976 yılında Correspondance of Scolarship ile imtihanı kazanıp Amerikaya Boston Üniversitesi Berkle Music Academi ye gitti. Kompozisyon ve Bestecilik bölümünü 4 yıllık okulu 2 yılda üstün derece ile bitirdi.

1979 yılında Belcika Kraliyet Liege Müzik Okuluda Türk Müziği üstüne Mastır ve Doktora yaptı.

Eurovision ve festival orkestraları ile stüdyo kayıtlarında uzun süre çalışan Hasan Cihat Örter, beşyüze yakın resital verdi ve çeşitli ödüller aldı.

Hasan Cihat Örter, kurulduğundan beri (1989) İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrasının üyesidir. 1995 yılı başlarında Modern Folk Üçlüsü ile tanışmış ve birlikte ilk konserlerini Amerika'da Houston Festivali'nde vermişlerdir.

Bine yakın kompozisyona imza atan Hasan Cihat Örter 1994'te Anatolian Folk Music adıyla ilk albümünü çıkarmış, bu albümde Uzun İnce Bir Yoldayım, Hekimoğlu, Burası Muştur gibi Anadolu ezgilerini klasik gitara uyarlamıştır. Bu albüm klasik ve akademik anlamda çok sesli Türk müziğinin son yıllardaki en önemli eserlerinden biri kabul edilmiştir.

1995'te yaptığı ikinci albümü "Kadının Senfonileri" son derece farklı ve özgün bir çalışmadır. "Kadını erkek daha iyi anlatır" tezinden yola çıkarak hazırladığı "Kadının Senfonileri"; çoluğunu çocuğunu sabah evde bırakıp işine koşan, kendini yetiştirmiş çalışan-üreten kentli kadının yaşamını yansıtan temalardan oluşuyor. Örter, albümde new age tarzının içinde jazz, pop, hard rock ve klasik kullanarak tüm bu türleri içeren bir fusion yapmıştır.

Bugüne kadar Uluslararası bir Müzik Sanatçısı olarak 14 Albüm ve 6 kitabı var.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

24 Ekim 1958 yılında İstanbul'da doğdu. Çok küçük yaşlarda harika çocuk olarak piyano ve keman ile tanışarak müziğe başladı. Daha sonra 5 yaşında klasik gitar ile tanıştı ve ilk ciddi derslerini 7 yaşında Prof. Antonio Doumesitch‘den aldı ve bu derslere 5 yıl devam etti. Bu arada Jazz gitar ile de ilgilenmeye başladı ve 12 yaşında küçük orkestralarda çalarak profesyonel oldu.

Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde Emin Ongan’ın Türk Müziği Derslerine katıldı, makam ve nazariyat dersleri aldı (1970-1972). Bağlama üstadı Şemsi Yastıman ile Türk Halk Müziği araştırmasına yönelik çalışmalar yaptı ve bağlama üzerine sentezler geliştirdi. Lise eğitiminden sonra Boston Üniversitesi Berklee Müzik Akademisi'nden burs kazanarak Amerika’ya gitti “New Talend Of Succes” (1976 – 1979) Buradaki Kompozisyon ve Armoni derslerini tamamladıktan sonra dört yıllık okulu iki yılda üstün derece ile bitirdi ve Okulun isteğiyle Prof. Gordon Delemond’un öğrencisi olarak Belçika Kraliyet Liege Konservatuarı'nda Yüksek kompozisyon dersleri aldı (1979 -1980) mastır ve doktorasını yaptı . (Türk müziği çok sesli denemeler.) Tezleri kitap olarak sunuldu. İstanbul Teknik Üni. Dev. Ve Mimar Sinan Üni. Devlet Konservatuarları Rektörlüklerince ; TÜRK MÜZİĞİNE HİZMET ETMİŞ ÖNCÜ BÜYÜKLERİMİZ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

Ülkesine vatani vazife dolayısıyla döndü ve daha sonra burada Büyük orkestra çalışmaları ve stüdyo çalışmalarında bulundu. (Festival, Eurovision Orkestraları). Bu arada reklam , belgesel ve tiyatro müzikleri yapmaya başladı. 1989 yılında kurulan Kent Orkestrası'na kadrolu sanatçı olarak girdi ve 8 yıllık hizmetten sonra kendi isteği ile ayrıldı (1998).

1994 yılında Dr. Ahmet Kurtaran’ın ricası üzerine Modern Folk Üçlüsüne girdi , orada gitar çalıp vokal müziği yaptı ve bu grubun aranjörlüğünü üstlendi. 1995 yılında da Amerika da Uluslararası Houston Jazz Festivali'ne bu grup ile katıldı. Harbiye Açık Hava Konseri (MFÜ. 1996) Aynı Grup ile 7 Şehirde Konserlere katıldı. Aynı yıl Uluslararası Akbank Jazz Festivali'nde grubuyla çaldı (1995 Ak sanat Kültür Merkezi).

Kıbrıs 1. Girne Altın Zeytin yarışmasında Beste ve Şarkıcılık dalında 1. oldu. ve 1993 yılında ilk albümü olan 1. Albüm, ANADOLU EZGİLERi KLASİK GİTARA ADAPTASYON albümünü çıkardı (Kent Plak -EMI). Bu albüm 2.Albüm olarak INSPIRATION serisinden bütün dünyada satılmaya başladı ve Sanatçı dünyanın en büyük plak firmalarından E.M.I Klasik kataloğuna girdi ve ALTIN PLAK aldı. Bu kompozisyonları daha sonra araştırmalar ve denemeler halinde kitap olarak çıkardı. (Hayatım Gitarım ve Müziğim 1995 Pan Yayıncılık ). Bu kompozisyonların tamamı 1000'e yakındır. Daha sonra tüm dünya kadınlarına ve çalışan kadınlara adadığı 3.Albüm, KADIN’IN SENFONİLERİ albümünü yaptı. (Kent Plak 1995). 1996 yılında 4.Albüm, MODERN FOLK ÜÇLÜSÜ İSTANBUL ŞARKILARI albümünü yaptı. (Yapı Kredi Kültür Hizmetleri) . 14 şehirde konserleri verildi ve bu albüm için klip çalışması yapıldı (İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu 1996 ) . 1997 yılının sonunda 5.Albüm, RE-FORMATION (TÜRK MÜZİĞİ SAZ ESERLERİ NEW-AGE) albümünü yaptı. 1997 'nin sonunda bu albümün London Southern Cross stüdyolarından re-mixi çıktı . 6.Albüm, (INSPIRATION RE-MIX ). Sony Music European Catalogue'a girdi. USA Billboard dergisi Hasan Cihat Örter’ i albümleri 30 ülkede satılan ilk Türk Sanatçısı ilan etti. Türk Jazz ında birinci sıraya koydu (1998). 1999'da7. Albüm, MEKTUP FİLMİ SAUND TRACK (1998 RAKS). 8.Albüm, RE-FORMATION 2 (ANADOLU ESİNTİLERİ NEW-AGE/ Sony Music) al

9.Albüm, AŞK VE HÜZÜN (Ezgi Medya-2002). 10. Albüm, GİTARIN SESSİZ ÇIĞLIĞI (Genç Müzik 2003 ), 11. Albüm, FLAMENKO TÜRK (Topkapı Müzik 2004 Çıkacak) Albümlerini yaptı.12.Albüm, İKİ DERVİŞİN AŞK YARASI (Seyhan Müzik 2004 Çıkacak). 13. Albüm, İSTANBUL DA MODERN OYUN HAVALARI (Seyhan Müzik 2004 Çıkacak)

"Bizim Sazımız - Bizim Cazımız, Ne Var ? Ne Yok ?" TRT programına orkestrasıyla canlı müzik yaparak katıldı. Sürgündeki Devlet, Menderes, Kızıl Güneş, Sultan Galiyev, DÜNDEN BUGÜNE (TGRT), KIBRIS BELGESELİ (SHOW TV.), KIBRIS BELGESELİ SOUND-TRACK CLIP”, CUMHURİYET BELGESELİ, OSMANLI’NIN DOĞUŞU (TRT 2), FATİH VE FETİH (TRT 1),DOĞDUĞUM TOPRAKLAR (TRT),SON TANIKLAR (TRT), SUMMER UNIVERSITY 2003- İSTANBUL TANITIM MÜZİKLERİ (42 ÜLKE – 72 ŞEHİR ), gibi 200 e yakın belgesele özgün ve jenerik müzikleri yaptı. Cemal Reşit Rey Gençlik Festivali , Uluslararası Gitar Festivali ( C.R.R. Ocak 2001),(2002), (2003),(2004) İstanbul Müzik Şenliği , 1995 Akbank Jazz Festivali gibi birçok uluslararası festivalde çaldı.

TRT 2 'de MÜZİK VE BİZ adlı programı hazırlayıp sundu ( Cumartesi akşamları 20:20 ). Program 4 yıl sürdü. Aynı zamanda STV. De 3 yıl canlı olarak benzeri daha önce yapılmamış “GECEYİ ÖRTEN MÜZİK” programı yaptı ve ülkemiz de ve tüm dünyada bu program çok sevildi, takdir gördü. Amcası Rembetiko uzmanı Erol ÖRTER (Buzuki Erol) ile BUZUKİ EROL - EROL ÖRTER adı altında piyasaya sunulan kitabın hazırlanmasına katkıda bulundu ve rebet şarkılarını aranje etti , notasyonladı. Özel radyo ve televizyon kanallarında programları yayınlanmaktadır ve bu programlar çok ilgi görmektedir. Sanatçı yapmış olduğu sanatsal çalışmalarla 1000 e yakın ödül almıştır .

İKİ SATIRLIK ŞİİRLER (Birun Yayınevi-2000, ) ESERLERİ-SANATÇI (Bemol Müzik 2002), SAZ ESERLERİ (Bemol Müzik 2003), MÜZİKLE TEDAVİ VE ARAŞTIRMALAR (Bemol Müzik 2003) Hasan Cihat Örter ' in şimdiye kadar yazdığı 6 kitabı vardır. Ayrıca sanatçının TCDD. DEVLET DEMİR YOLLARI BESTESİ,TRAFİK CANAVARI İLE MÜCADELE DERNEĞİ BESTESİ, POLİS KOLEJİ MARŞI, ELAZIĞ 8. KOLORDU MARŞI, BEŞİKTAŞ SPOR KLUBÜ MARŞI, ÜSKÜDAR BESTESİ, ÜMRANİYE BESTESİ,TC.80 YIL MARŞI... gibi marş besteleri de vardır.

Sanatçı: A.B.D., Rusya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Fransa, Yugoslavya, İspanya, İtalya,Almanya , Hindistan , Azerbaycan ve Kıbrıs gibi pek çok ülkede konserler ve resitaller vermiştir. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN dediği gibi; Türk müziğinin çok sesli müziğe uyarlamasındaki çalışmalarını güçlendirmek için yurtiçi ve yurtdışı konserlerine devam edip basında ve seminerlerde yaptığı konuşmaları ile insanları çok etkilemektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Evin İlyasoğlu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu