08/12/2009 20:17
Silâhlı kuvvetlerin hava gücü. Temel görevi, ülkenin hava sahasında denetimi sağlamaktır.

Ülkemizde Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Türk vatanına ve Türk milletine havadan gelebilecek tehditlerin önlenmesi ve olası bir savaşta Kara ve Deniz kuvvetlerinin görevlerini daha kolay başarabilmesi amacıyla kurulmuştur.

Türk Ordusu havacılıkla ilgili ilk çalışmalara 1909 yılında başlamıştır. 1911 yılında Türk Askeri Havacılık Teşkilâtı kurulmuş, 1912 yılı başlarında Türk Ordusu ilk pilotlarına ve ilk uçaklarına kavuşmuştur.

Birinci Dünya Savaşı döneminde Türk Hava Kuvvetleri, Galiçya'dan, Yemen ve Kafkasya'ya kadar çok geniş bir alanda ve değişik cephelerde savaşa katılmıştır.

1937 yılında Hava Harp Akademisi açılmış, 1939 tarihinde de hava tugayları kurulmuştur. 1940 yılında envanterindeki uçak sayısı 500'e ulaşan Türk Hava Kuvvetleri, Balkanlar'da en güçlü Hava Kuvveti hâline gelmiştir. Hava birliklerinin tek bir komuta altında toplanmasına karar verilerek, 31 Ocak 1944 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı kurulmuştur.

Sonraki
Sonraki Konu:
Hava Sahası

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu