Hesap işletim ücreti nedir?

Hesap işletim ücreti, bankaların vadesiz hesap açan müşterilerin yaptıkları işlem masrafı için müşterilerin bu hesaplarından kestiği dönemsel ücrettir. Dönemsel olarak kesilen bu miktar bütün bankalarda aynı değildir. Örneğin İş Bankası ve Garanti Bankası'nın kestiği ücret aynı değildir. Bu ücretler bankadan bankaya farklılık gösterir.

Hesap işletim ücreti neden alınır?

Bankalar aldıkları bu ücreti müşteri için yaptıkları işlem, kağıt vs. masrafını gösterirler.

Hesap işletim ücreti ne zaman kesilir?

Bankalar bu ücreti genellikle 6 aylık veya 1 yıllık dönemlerde keserler. Çok az da olsa bazı bankalar aylık veya 3 aylık dönemlerde kesebilirler.

Hesap işletim ücreti kimlerden alınmaz?

Bankaların bu ücreti almadıkları bazı durumlar vardır. Bütün bankalarda aynı olmamakla birlikte bu istisnai durumlar bunlardır;

+ üniversite öğrencileri,

+ maaşlarını bu hesaplar aracılığı ile alanlar,

+ su, elektrik, doğalgaz gibi faturalarını bu hesaptan otomatik ödeme talimatı verenler (genellikle en az 2 fatura olmaktadır),

+ sigorta, bireysel emeklilik gibi hizmetleri kullananlar,

+ bu bankaların özel banka kartları alanlar.

Hesap işletim ücreti ödememek için ne yapmalıyım?

Hesap işletim ücreti ödememek için bankanızla görüşerek yukardaki şartları tam olarak öğrenebilir ve bunlardan birini sağlayabilirsiniz.

Hesap işletim ücreti kesilmiş. Geri alabilir miyim?

Öğrenciyseniz öğrenci belgesiyle birlikte banka hesabınızın bulunduğu şubeye iadesi için başvurabilirsiniz. Bazı bankalar hiç bir dilekçe, belge vs. olmadan müşteri iade için telefon edince veya şubeye başvurunca da yapmaktadır. Eğer kesinti yapılmışsa şansınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca "tüketici hakem heyeti"ne başvurarak iadenin yapılabildiği söylenmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu