05/03/2013 6:00
Hıdırellez, yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen ve her yıl 6 Mayıs günü kutlanan bir tür bayramdır. Bu günde çeşitli etkinlikler, aktiviteler ve eğlenceler düzenlenerek hoş vakit geçirilir.

Hıdırellezi kutlayacak kimseler evi temizleme, yiyecek ve içecek hazırlama, temiz kıyafet temin etme gibi bir takım hazırlıklar yapar. Hıdırellez günü büyüklü küçüklü herkes bir araya gelerek sağlık, huzur, para, mutluluk ve iyi bir kısmet getirmesi için hıdırellezi büyük bir coşkuyla kutlar. Günümüzde hıdırellez kutlamaları çok yaygın olmasa da, geleneklere göre kutlama yapan kimse yok denemez.

Türk dünyasının kutladığı hıdırellez,  ölümsüzlüğe ulaşmış olan Hızır ve İlyas adındaki peygamberlerin, 6 Mayıs günü dua edenlerin dualarının gerçekleşmesi için yardımcı oldukları düşüncesiyle ortaya çıkmış bir bayramdır. Bu günün adı da "Hızır ve İlyas" isimlerinin zamanla "Hıdırellez" olarak anılmasından gelmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: