08/12/2009 20:17
Simgesi H, atom numarası 1 olan ve periyodik cetvelin IA grubunda yer alan element. IA grubunun bir üyesi olmasına karşın, bir metal değil, ametaldir. Hidrojen, suyun bileşimine giren ve evrende en çok bulunan gaz hâlindeki bir elementtir. Atomunda bir tek proton ile bir tek elektron bulunan hidrojen, bu yapısıyla en basit elementtir. Hidrojen elde etmenin en basit yollarından biri, sudan elektrik akımı geçirmektir. Elektroliz denilen bu yöntemle su bileşenlerine ayrılır ve hidrojenle oksijen gazları açığa çıkar.

Hidrojen evrende en bol bulunan element olmasına karşın, atmosferi oluşturan elementler arasında kütlesel olarak ancak dokuzuncu sırada yer alır. Bu elementin, volkanlardan püsküren ya da doğal kaynaklardan çıkan gazlardaki oranı çok daha yüksektir. Suda, bütün hayvansal ve bitkisel maddelerde, ayrıca kömürde ve petrolde, başka elementlerle birleşmiş olarak hidrojen bulunur.

Hidrojenin en önemli kullanım alanlarından biri hidrojenleme işlemidir. Bu işlem, hidrojen molekülünün genellikle yüksek sıcaklık ve basınç altında başka maddelere bağlanması sonucunda gerçekleşir. Bu yöntemle, kömürden benzin ve bitkisel yağlardan da margarin elde edilir. Çünkü hidrojenleme sonucu kömür sıvı karbonlara, bitkisel yağlar da yemeklik katı yağlara (margarinlere) dönüştürülür.

Önceki
Önceki Konu:
Hidrokarbonlar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: