08/12/2009 20:17
Resmi adı Honduras Cumhuriyeti'dir. Başkenti Tegucigalpa, nüfusu 5 861 955 kişi (1998) ve yüz ölçümü 112 090 km2 olan Honduras'ın yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Lempira ve resmi dili İspanyolcadır. Dini Hristiyanlık olan Honduras bir Orta Amerika ülkesidir. Komşuları, batıda batıda Guatemalâ, güneyde El Salvador ve Nikaragua'dır. Kişi başına düşen ulusal gelir 1999 yılına göre 2050 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Honduras'da ortalama ömür 68 yıldır. Başlıca kentleri; Tegucigalpa, San Pedro Sula, La Ceiba ve Choluteca'dır.

Kıyı ovaları ve ırmak vadilerinin dışında ülkenin dörtte üçü dağlıktır. Ülkenin başlıca dağları El Pital Dağı (2730 m) ve Celaque Dağı'dır. Başlıca akarsuları Patuca ve Ulua ırmaklarıdır.

Genellikle sıcak bir iklime sahiptir. İç kesimlere doğru yüksek nem oranı düşer. Tropikal bir bitki örtüsüne sahiptir. Mangrov ve palmiye ormanlarına rastlanır. Doğal kaynakları; altın, gümüş, bakır, kurşun, demir, kömür, antimon ve kerestedir. Ülkede yetişen tarım ürünleri muz, kahve, mısır, fasulyedir. Endüstrisi; dokuma, tekstil, çimento, ağaç ürünleri alanlarında gelişmiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Homojen Maddeler
Sonraki
Sonraki Konu:
Grenada

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: