Hüseyin Avni Ulaş - Bilgiler
08/12/2009 20:18
Son Osmanlı Mebusan Meclisi ve Birinci TBMM milletvekili.

1887'de Kümbet köyünde doğdu. İstanbul'da hukuk öğrenimi gördü. 1919'da Erzurum ve Sivas Kongrelerine katıldı. 12 Ocak 1920'de İstanbul'da toplanan Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nin kapatılmasından sonra, 23 Nisan 1920'de Ankara'da açılan TBMM'ye katıldı. 1921'in sonlarında İkinci Grup'u örgütleyen kişilerin başında yer aldı. Bu grubun desteğiyle 9 Kasım 1922'de TBMM ikinci başkanlığına seçildi. 1923 seçimlerinde meclis dışı kaldı. 23 Şubat 1948'de İstanbul'da öldü. 1945'de kurulan Millî Kalkınma Partisi'nin kurucuları arasındadır.

HAKKINDA YAZILANLAR

1.Hüseyin Avni Ulaş

Muammer Çelik

Dergah Yayınları / Erzurum Kitaplığı

Günümüzde önderler arıyoruz. Korkunun barınamadığı ruhlar arıyoruz. Cesaretin ve mertliğin önderlerini arıyoruz. Dünya nimetlerini ve ikbale giden yolları kapatan, muzdarip kahramanları, Hüseyin Avni'leri arıyor ve anıyoruz.

Milli mücadele'de Erzurum'lu bir Hüseyin Avni vardı. Karakterini sanki doğunun yalçın tabiatı çizmiş, iradesi, mertliği, cesaret ve dürüstlüğü ile 1. Büyük Millet Meclisi'ni kaplamıştı.

O'nun silahı, askeri, muhafızı yoktu; davası ve imanı vardı.

Adalet, fazilet, doğruluk, cesaret çizgisinde sürmüş olan hayatında "bir mağlubun zaferi"ni görüyor, rahmetle anıyoruz.

Önceki
Önceki Konu:
Can Kıraç
Sonraki
Sonraki Konu:
Fazıl Küçük

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: