08/12/2009 20:17
Topraktan alınan su ve inorganik maddelerin toprak üstü organlara, fotosentez sonucu meydana gelen organik maddelerin organlara taşınması iletim dokusu ile sağlanır. 2'ye ayrılır.

1- Ksilem (odun)

2- Floem (soymuk)

Ksilem -> Topraktan alınan suyu ve bu su içinde erimiş olan anorganik maddeleri yüksekte bulunan organlara, yaprakları iletir. Hücreleri ölüdür. Zamanla hücre çeperleri kalınlaşır. Hücreler arasındaki çeper, çekirdek ve sitoplazmalarından yok olur. 4'e ayrılır.

Trake -> Topraktan alınan suyu yukarı organlara iletir.

Trakeid -> Trake ile aynı görevi yapar.

Ksilem parankiması -> iletim dokusu içinde besin depo etmek ve kısa mesafede iletim yapmakla görevlidir. Canlı hücrelerdir.

Ksilem sklarenkiması -> İletim dokusunda destek işini yaparlar.

Floem -> Yapraklarda fotosentez sonucu meydana gelen organik maddeleri bitkinin diğer kısımlarına iletir. İletim 2 yönlüdür. İletim hızı odun borularından yavaştır. Hücreleri canlıdır. Hücreler arası çeper kalbur gibi deliklidir. Bu yüzden kalburlu borularda denir.4'e ayrılır.

a) Kalburlu borular

b) Arkadaş hücreleri

c) Floem parankiması

d)Floem sklarenkiması

Kategoriler:
Etiketler:
Önceki
Önceki Konu:
Salgı Doku
Sonraki
Sonraki Konu:
Koruyucu Doku

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi