03/04/2013 14:00
İlk araba hırsızlığının yanı sıra ilk plakayı kullanan ülkedir Fransa. 30 eylül 1903 senesinde 30 km/s hıza ulaşabilen tüm motorlu araçlar plaka kullanmaya başlamıştır. Arabaya olan merakları demek ki uzun yıllar öncede varmış.

14 ağustos 1893 senesinde Paris emniyet müdürlüğünce yayınlanan bir genelge ile tüm motorlu araçlarda bir metal plaka olması ve bu plakada kişinin adı, soyadı, adresi ve ruhsat numarasının yer alması ön görülmüş. Hatta yer kaldığı taktirde sevdiği sanatçının veya babannesinni adını da yazmaya izin vermiş. Bu plaka sistemi kısa sürede herkes tarafından kullanılmaya başlanmış. 1903 senesinden sonra geçerli olan kurallar Fransa'da yürürlüğe girdikten sonra tüm araçlar bir plaka sahibi olmuş.

Bu plaka furyasına aynı tarihte Belçika, 1904 senesinde İngiltere katılmış. 3-5 sene içerisinde tüm dünya ülkeleri plaka sistemine geçmeye başlamış.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: