Mısır'a gidip piramitleri gören hemen herkes kendi kendine "vay be, adamlar bu koca yapıtları o dönemde nasıl yaptılar" diye sorar. Zira piramitler 60 metre gibi müthiş bir yüksekliğe sahip devasa yapıtlardır. Peki hiç merak ettiniz mi, bu devasa yapıtların ilkini kim, ne zaman yapmıştır?

Tarihte yapılan ilk piramit Zoser Piramidi diğer bir adıyla Basamaklı Piramid'tir. Bu piramid Mısırlı mimar, yazar ve hekim olan, aynı zamanda Firavun'un vezirliğini yapmış İmhotep adında efsanevi bir kişidir. İmhotep, bu ilk piramidi yaklaşık MÖ. 2800'de bugünki Mısır toprakları içerisinde, Kahire yakınlarında yapmıştır. Bu piramidin merdivenli ve girişinin üstten olması onu diğerler piramidlerden ayıran en önemli özelliğidir.

Kral Djoser adına yapılmış ve dünya üzerinde taştan yapılan ilk büyük anıt tasarımı olarak da kabul edilen Sakkara Piramidi yine İmhotep tarafından yapılmıştır. İçerisinde cenaze odası, firavun mezerı ve tapınaklar bulunmaktadır. Yüksekliği yaklaşık 63 metredir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: