İlk telefon kulübesi - Bilgiler
27/03/2013 5:00
Telefon kulübeleri belkide amacı dışında en çok kullanılan yapıtlardandır. Özellikle süpermenin soyunma kabini olarak kullandığı telefon kulübeleri, bazende insanların soğuktan korunmak için kullandığı bir kabin olmuştur. Bu denli yararlı bir yapıt ilk defa Amerika'da inşaa edilmiştir.

1880 senesinde Connecticut Telephone Co. adlı şirketin merkez binasının önünde kurulan ilk telefon kulübesi çok ilgi gördü. Parayı veren herkes burada görüşme yapabiliyordu. Bu tarihten yaklaşık dokuz sene sonra Hartfort şehirinde bir bankanın önünde jetonla çalışan ilk telefon kulübesi kuruldu. William Gray adında bir mucitin yaptığı bu jetonlu telefon kulübesi kendisine çok büyük paralar kazandırdı. 1903 senesinden sonra bu kulübeler İngiltere'de parklara, banka önlerine ve cadde başlarına yapılmaya başlandı. Gün geçtikçe de sayısı arttı.

Londra'da yapılan telefon kulübelerinde jeton makine yerine kapıya atılıyordu. Kapının jetonu sık sık yutması üzerine sinirlenen halk kulübenin kapısını kırıp görüşme yapıyordu. Bunu engellemek için telefon kulüneleri demirden yapılmaya başlandı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: