08/12/2009 20:18
Ankaralı bir ailenin oğlu olan İlkay Yavrucuk, 14 Mart 1973'te Almanya'da doğdu. İlkokulu Almanya'da bitirdi. Ankara Anadolu Lisesi'nin ardından ODTÜ Havacılık Mühendisliği'nden 1995 yılında mezun oldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın bursuyla Georgia Technology Üniversity'de masterını tamamlayan Yavrucuk, bu üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyor ve doktora yapıyor. Yavrucuk, ayrıca Georgia Tech Üniversitesi'nde Türk öğrenci derneğinin başkanlığını da yürütüyor. Aynı zamanda edebiyata da tutkun olduğunu belirten başarılı Türk genci, www.pankartdergi.com adresinde "Pankart" adlı bir derginin editörlüğünü de yapıyor.

HAKKINDA YAZILANLAR

Türk gencin zaferi

Yeni Şafak 12 Mayıs 2001

ABD'nin Georgia Teknoloji Üniversitesi'nde doktora öğrenimi gören Türk genci İlkay Yavrucuk, NASA, Sikorsky Aircraft ve American Helicopter Society'nin sponsorluğunda düzenlenen, Mars'a gidecek insansız uzay aracı projesiyle birincilik kazandı.

Yavrucuk, American Helicopter Society'nin sadece beş kişiye verdiği "üstün öğrenci ödülü"nü de kazandı. Edebiyata tutkun olduğunu belirten Yavrucuk, www.pankartdergi.com adresinde "Pankart" adlı bir internet dergisinin da editörlüğünü yapıyor.

ABD'nin Georgia Technology Universty'de doktora öğrenimi gören Türk genci İlkay Yavrucuk, NASA, Sikorsky Aircraft ve American Helicopter Society'nin sponsorluğunda düzenlenen, Mars'a gidecek insansız uzay aracı projesiyle birincilik kazandı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Merkezi NASA, Mars'ın keşfi için 1970 ortalarından beri mühendislerin ürettiği uzay aracı projeleri üzerinde çalışırken, Türk genci Yavrucuk'un, Georgia Tech Üniversitesi laboratuvarlarında iki arkadaşıyla birlikte geliştirdiği, Mars'a insansız uzay aracı projesi, American Helicopter Society tarafından birincilikle ödüllendirildi. Yavrucuk, Suresh Kannan ve Aaron Khan'ın hazırladığı "Georgia Technlogy Martian Autonomous Rotorcraft System" (GTMars) projesi, yaklaşık 20 kilogram ağırlığında, helikopter esasına göre işleyen insansız uzay aracı sayesinde, minimum riskle Mars'ın keşfedilmesinde yardımcı olmak üzere tasarlandı.

"Türkiye'ye döneceğim"

İlkay Yavrucuk, Mars projesinin dışında, Boeing şirketinin sponsorluğunda geliştirdiği saldırı helikopterlerinde erken uyarı sistemi konusundaki çalışmasıyla da, American Helicopter Society'nin, "üstün öğrenci" ödülünü birincilikle almaya hak kazandı. ABD'de bu ödül, sadece 5 kişiye veriliyor. Yavrucuk'un bu projesine, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı'ndan da destek veriliyor. Georgia Technology Üniversty'de gelecek yıl doktorasını tamamlayacak olan, 28 yaşındaki başarılı Türk genci Yavrucuk, Washington'da aldığı ödüllere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, doktorası biter bitmez Türkiye'ye dönmek istediğini söyledi.

Yavrucuk, "Türkiye'de de çok iyi imkanlar var. Türkiye'de daha iyi şeyler yapabileceğime inanıyorum. Mühendislikte çok başarılıyız. TAI, Aselsan gibi iyi kurumlarımız var. Birçok havacılık ihtiyacımızı Türkiye'de üretebilir ve hatta dışarıya satabilir konuma gelebiliriz. İtalya, 20 sene önce böyle başlamıştı" dedi. Yavrucuk, Türkiye'nin, R-22 uçakları gibi küçük bir hedefle üretime başlamasıyla, bilgi ve tecrübe düzeyinin daha da yükseleceğine ve az maliyetle ihtiyaçlarını karşıladığı gibi, ürettiklerini satan ülke konumuna geçebileceğine inandığını söyledi. Yavrucuk, "Türk insanına güvenmek gerek. Ayrıcak her şeyi devletten de beklememek lazım. Türk insanı da kendine güvenmeli" dedi.

Önceki
Önceki Konu:
Mümtaz Soysal
Sonraki
Sonraki Konu:
Şinasi Tekin

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: