08/12/2009 20:19
Orgeneral İlker Başbuğ, 1943 yılında Afyonkarahisar’da doğmuştur. 1962 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1963 yılında Piyade Okulu’ndan mezun olmuştur.

1971 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Başbuğ, 1973 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun olmuş, ardından kurmay subay olarak; Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığında proje subaylığı ve Harp Akademileri Komutanlığı’nda öğretim üyeliği yapmıştır. Müteakiben Belçika/Brüksel’de Nato Uluslararası Askeri Karargahı’nda istihbarat plan subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51 nci Piyade Tümeni 247 nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1989 yılında tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Belçika/Mons’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahında (shape) Lojistik ve Enfrastrüktür Daire Başkanlığı, müteakiben 1 nci Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1993 yılında tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve Belçika/Mons’da Milli Askeri Temsil Heyeti (nmr) Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 1997 yılında korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 2 . Kolordu Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu genel sekreter başyardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 2002 yılında orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay II. Başkanlığı, 1. Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmıştır.

Bayan Sevim Başbuğ ile evli olan İlker Başbuğ’un 2 çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Şemdin Sakık
Sonraki
Sonraki Konu:
Dursun Yıldırım

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: