08/12/2009 20:21
1972 yılında Ankara'da doğan İnci Mutlu, ODTÜ Endüstri Tasarımı Bölümü'nden mezun. Hacettepe Üniversitesi'nde master'ını tamamladıktan sonra Milano'da Domus Academy'de birçok workshop'a katılmış. Bir süre Isao Hosoe Design Studio'da çalışan Mutlu, şu sıralar çalışmalarını Luca Milano ile kurduğu Mutlu & Milano Design Studio'da sürdürüyor. Farklı ülkelerde çalışmalar yapan Mutlu, bu yüzden sürekli seyahat etmek zorunda kaldığını söylüyor.

"Firmalarla sadece ürün tasarımı üzerine çalışıyorum. Plastik nesnelerden metal aksesuvarlara, mobilyadan seramik sağlık gereçlerine kadar pek çok farklı konuda ürün tasarımı yapıyorum," diyen Mutlu, tasarım yaptığı firmalar konsundaki seçiciliğini ise şu sözleriyle ifade ediyor: "Genelde birlikte başarılı çalışmalar yapabileceğimi düşündüğüm firmalarla çalışmayı tercih ediyorum. Üretici firma ve tasarımcı arasındaki diyaloğun çok önemli olduğunu düşünüyorum."

İnci Mutlu'nun 1996 yılında ilk tasarladığı mobilya "kissing chair", katıldığı ulusal yarışmada birincilik almış bir tasarım. Yurt dışında önemli fuarlarda da tasarımları sergilenen Mutlu'nun ödülleri bununla bitmiyor...

"User Friendly" (kullanıcı dostu)Watt Bug elektrik sayacı da Mutlu'ya "Viridian Design Competition" yarışmasında hem birincilik ödülünü getirmiş, hem de The New York Times, The Wired gibi yayınlarda yer alarak yabancı basında tanınma imkanı sağlamış. Çalışmalarını hala Milano'daki firmasında sürdüren genç tasarımcı, Mutlu+Milano tasarımlarının özel olarak sergileneceği, Eylül ayında Londra'da düzenlenecek olan fuarın hazırlıkları içerisinde.

MUTLU+MİLANO TASARIMLARI

Türkiye'de Eczacıbaşı'nda

Almanya'da Koziol'da

Belçika'da Jungform'da

Tayvan'da Restonic'de

İtalya'da La Maison ve Mutlu+Milano'da

Önceki
Önceki Konu:
Dilek HANİF
Sonraki
Sonraki Konu:
Canan TOMRUK

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu