08/12/2009 20:19
1952 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Tercüman gazetesinde başladı. Sırasıyla Tercüman, Güneş, Günaydın ve Türkiye gazetelerinde muhabir ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu. Yeni Günaydın ve Ortadoğu gazetelerinde genel yayın yönetmenliği yaptı. TGRT ve Kanal 6 televizyonlarında program yapımcılığı ve yayın danışmanlığı yaptı. Star TV'de Azerbaycan ve Orta Asya temsilciliği, Flash TV'de ‘Politika’ adlı programın yapımcılığını üstlendi. Ortadoğu ve Yeni Çağ gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Son olarak Gizli Arşiv dergisinin genel yayın yönetmenliği ve 6 News televizyonu yönetim kurulu üyeliği görevini yürütüyordu.

Azerbaycan Yazarlar Birliği üyesi ve Bakü Tefekkür Üniversitesi fahri doktoruydu. Ülkü, Gagavuz Özerk Cumhuriyeti Devlet Nişanı sahibiydi. Türk Dünyası’nın yeni jeopolitiğini konu alan önemli eserlere de imza attı. Evli ve bir çocuk babasıydı. 14 Ekim 2008 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de vefat etti. Emirgan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ESERLERİ:

12 Eylül'de Türkeş, Moskova’yla İslam Arasında Orta Asya, Troçkist İmparatorluk, KGB Arşivlerinde Enver Paşa, Kızıl Yıldızdan Hilale Haydar Aliyev’in Fırtınalı Hayatı, Bağımsızlıktan Sonra Azerbaycan, Büyük Oyundaki Türk (Enver Altaylı).

- - - - - - - -

Azerbaycan uzmanı Azerbaycan’da vefat etti

- - - - - - - -

Kanal 6 televizyonunun Genel Yayın Yönetmeni gazeteci İrfan Ülkü, kalp krizi sonucu Bakü’de öldü.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gözlemci olarak görev yapmak üzere Başkent Bakü'nün Mekberan kasabasında bulunan İrfan Ülkü, kalp krizi geçirdi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

- - - - - - - -

Önceki
Önceki Konu:
Nail Çakırhan
Sonraki
Sonraki Konu:
Numan Kurtulmuş

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: