08/12/2009 20:18
Biga'da doğdu.Kurtuluş Savaşı'nda, Yunan işgali altındaki bölgede kurulan "Şark-ı Karib Çerkesleri Temin-i Hukuk Cemiyeti"nin kurucuları arasında bulundu (1921). Bu nedenle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve 150'lik sürgün listesine kondu. Onbeş yıl kadar Suriye'de yaşadıktan sonra 1938 yılında çıkarılan afla Türkiye'ye döndü. Biga'da öldü.

ESERLERİ

Suriye'de iken gazetelerde yazıları yayımlanmış ve Çerkesler'le ilgili bazı araştırmalarda bulunmuştur. "Siyaset Hastalığı", "Letaif ve Hikemiyat", "Gizli Mezheplerin Esrarı", "Türkiye İnkılabı ve Çerkesler", "İzmir Yunan Harbindeki Sergüzeştlerim", "Yüzelliliklerin Tesavir ve Tercümeihalleri", "Hazreti İsa'nın Dostlarına Açık mektubu", "Suriye Çerkeslerinin Vaziyet-i İçtimaiyesine Dair İstatistik" adlı araştırmaları varsa da yayınlanamamıştır. Kitap halinde yayımladığını bildiğimiz tek eseri Suriye'de Türkçe olarak basılan "Kafkasya'da Adigeler" (Halep 1937)'dir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu