İşsizlik maaşı, işten ayrılan sigortalı işsize belirli bir süre boyunca ödenen ücrettir. İşsiz kimse gerekli koşulları sağladığı takdirde, işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde bağlı olduğu iş kurumuna müracaat ederek işsizlik maaşı talebinde bulunabilir. İş kurumu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra maaşın bağlanıp bağlanmayacağı kararını verir.

İşsizlik maaşı almanın temel koşulu, sigortalı işsizin işveren tarafından çıkarılması gerektiğidir. Aksi halde işsiz hiçbir hak talep edemez. Öte yandan işsiz adına son 3 yıl içerisinde en az 600 günlük sosyal sigorta primi ödenmiş ve işsizin son 120 gün eksiksizce işe devam etmiş olması gerekmektedir. Eğer işsiz tüm bu koşulları sağlamışsa adına ödenmiş 600 günlük prim için 6 ay, 900 günlük prim için 8 ay ve 1080 günlük prim için 10 ay işsizlik maaşı alabilir. Aynı zamanda kendi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetinden de yararlanabilir.

Yukarıdaki koşulları sağlamış işsizler, yaş sınırlaması olmadan iş kurumuna müracaat edebilirler. Müracaatlar şahsi olarak yapılabildiği gibi iş kurumunun web sitesinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu