08/12/2009 20:17
Resmi adı İtalya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Roma olan ülkenin nüfusu 57 634 327 kişi (1999), yüz ölçümü 301 270 km2dir. Yönetim şekli cumhuriyettir. Ülkenin para birimi euro, resmi dili İtalyancadır. Halkın çoğunluğu Hristiyan'dır. Güney Avrupa'da, Akdeniz'e uzanan bir yarımada şeklindedir. Komşuları, batıda Fransa, kuzeyde İsviçre ve Avusturya, doğuda Sırbistan - Karadağ'dır. Ülkede kişi başına ulusal gelir 19 121 $, zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrü 78 yıldır.

Ülkenin başlıca kentleri, Roma, Milan, Naples, Turin, Palermo, Cenova, Bologna, Floransa, Bari, Catania ve Venedik'tir. En büyük kenti Roma, en yüksek dağı Gran Paradiso (4061 m), en uzun ırmağı Po (652 km) ve en büyük gölü Garda Gölü'dür (370 km2).

İtalya, Alplerden Akdeniz'e uzanan çizme şeklinde bir yarımadadır. Akdeniz'deki Sicilya ve Sardunya adaları da İtalyan topraklarıdır. Genellikle engebeli ve dağlıktır. Kısmen düzlük ve kıyılarda alçak bölgeler vardır. Alüvyal Po vadisi, kuzeyde geniş bir kesimi kaplar. Kıyı düzlükleri dışında kalan toprakların büyük bölümü dağlıktır.

Ülkenin güneyinde Akdeniz iklimi, kuzeyde daha ılıman bir iklim egemendir. Göllerin çevresinde mantar meşesi, zeytin gibi ağaçlar, yüksek kesimlerde çeşitli ot ve çayırlar, kar sınırında soğuğa dayanıklı bitkilerle kaplıdır. Doğal kaynakları, civa, potasyum, mermer, sülfür, doğal gaz, petrol, balık ve kömürdür. Tarım ve hayvancılık ürünleri, buğday, mısır, arpa, yulaf, pirinç, sebze, meyve, turunçgiller, koyun, sığır, domuz, keçi ve kümes hayvanlarıdır. Endüstri ürünleri, çelik, makine, otomobil, ayakkabı ve kimyasal maddelerdir.

İLGİLİ KONULAR

Roma

Sonraki
Sonraki Konu:
İzlanda

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu