08/12/2009 20:17
Resmi adı Jamaika'dır. Başkenti Kingston'dır. Nüfusu 2 668 740 kişi (2000) olan Jamaika'nın yüz ölçümü 10 990 km2dir. Yönetim biçimi Meşruti Monarşi'dir. Para birimi Jamaika doları, resmi dili İngilizce ve dini Hristiyanlıktır.

Karayip adalarında yer alan Jamaika'nın deniz ötesi komşuları kuzeyde Küba, doğuda Haiti'dir. Kişi başına düşen ulusal gelir 1999 yılına göre 3350 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Jamaika'da ortalama ömür 74 yıldır. Başlıca kentleri; Kingston, Spanish Town, Mandeville, Port Antonio ve Ocho Rios'dur.

Ada ülkesi olan Jamaika'nın beşte dördü dağlıktır. En yüksek dağı 2256 m yükseklikte Mavi Dağı'dır. Başlıca akarsuları Büyük Nehir, Minho Nehri, Siyah Nehri ve Yallahs Nehri'dir. Ülkede yıl boyunca önemli sıcaklık farklılıkları göstermeyen tropikal iklim hüküm sürer. Sıcak ve nemli olan iklim iç kesimlerde daha ılıman hâle gelir. Yağış miktarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Kuzeydoğu ve doğuda bambu, abanoz, maun ağacı ormanları, güneybatıda kurak savanlar görülür.

Doğal kaynakları boksit, kireç taşı ve alçı taşıdır. Ülkede yetişen tarım ürünleri, şeker kamışı, kahve, muz, Hindistan cevizi ve turunçgillerdir. Endüstrisi rom, melâs, çimento, kâğıt ve turizm alanında gelişmiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Jacob, Max
Sonraki
Sonraki Konu:
Homo Erectus

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi