08/12/2009 20:17
(1875 Kesswil, İsviçre - 1961 Küsnacht, İsviçre) Analitik psikolojinin kurucusu. İnsan davranışlarını çözümlemek amacıyla çevresini gözlemleme alışkanlığını küçük yaşlarda edindi. İlk gençliğinde felsefeye ilgi duymaya başladı ve aile geleneğini yıkarak tıp okumaya karar verdi. Basel Üniversitesinde öğrenim gördü ve 1902'de Zürih Üniversitesini bitirerek hekim oldu.

1900'de Zürih Üniversitesinde, akıl hastalıkları konusunda önemli bir uzman olan Eugen Bleuler'in yönettiği bir akıl hastahanesinde araştırmalarına başladı. Bu araştırmalar Jung'a hem uluslar arası bir ün kazandırdı hem de bu alandaki en önemli isimlerden biri olan Freud'la ortak görüşlere vardırdı. 1907-1912 yılları arasında Freud'la birlikte psikanaliz hareketinde önemli bir yer edindi. Ancak ikisi arasındaki görüş ayrılıklarI bir süre sonra bu iş birliğini sona erdirdi.

Jung, içe dönüklük, dışa dönüklük ve kompleks kavramlarını geliştirdi. Ayrıca dört temel zihinsel işlev olan düşünme, hissetme, duygu ve sezgi kavramlarını belirleyerek, kişide bunlardan bir ya da birkaçının baskın olabileceğini öne sürdü.

Sonraki
Sonraki Konu:
Jung, Franz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: