08/12/2009 20:17
Kimyasal simgesi Ca olan ve periyodik cetvelin IIA grubunda yer alan kimyasal element. Kalsiyum, yer kabuğunun yaklaşık %3,6'sını oluşturur ve en çok bulunan beşinci elementtir. Yaprak, kemik ve dişlerin en önemli bileşenidir.

Gümüşümsü renkli ve oldukça yumuşak bir metaldir. Suyla tepkime verir. Doğada serbest hâlde bulunmaz. Çoğunlukla kireç taşı, mermer, tebeşir ve dolomit biçiminde bulunursa da, alçı taşı ve flüorit önemli mineralleridir. Kireç (yanmış kireç, CaO) çok eski zamanlardan beri bilinmesine karşın, kalsiyum elementinin tek başına elde edilmesi 1808 yılında Sir Humphry Davy tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kalsiyum, kemik ve dişlerin oluşumunda ve korunmasında en gerekli elementtir. Yetişkin bir insandaki kemik kalsiyumu büyük oranda karbonat ve fosfat tuzlarıdır. Vücutta yeterince D vitaminin depolanması için kalsiyum gereklidir. Kalsiyumun kalp atışlarının düzenlenmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir rolü vardır. Kalsiyumun ticari değeri bileşiklerine göre daha azdır.

İLGİLİ KONULAR

Periyodik Cetvel

Önceki
Önceki Konu:
Kalp Yetmezliği
Sonraki
Sonraki Konu:
Kambur

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu