08/12/2009 20:17
Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında inşa ettirilmeye başlanan, İstanbul'un en önemli ve en eski alışveriş merkezlerinden biri. İstanbul'un tarihi çarşıları içinde en büyüğü ve en ünlüsü olan Kapalıçarşı, Nuruosmaniye ile Beyazıt semtleri arasında geniş bir alanda kurulmuştur. Çarşı, İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden hemen sonra Ayasofya Camii'ne gelir sağlamak amacıyla inşa edilmiş olan iki taş bedestenden oluşur. Bunlar Cevahir ve Sandal Bedesteni olarak bilinir.

Kapalıçarşı, İstanbul'daki birçok tarihi yapı gibi, İstanbul'un büyük yangınlarında ve depremlerinde pek çok kez hasar görmüş ve defalarca onarılmıştır. Kapalıçarşı, 30,7 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Çarşının çevresi, yine çarşının birer parçasını oluşturan hanlarla çevrilidir. Binlerce dükkânın bulunduğu Kapalıçarşı'daki 61 sokak ve caddenin çoğu, Fesçiler, Terlikçiler, Kuyumcular, Aynacılar, Kalpakçılar gibi mesleklere göre isimlendirilmiştir. Bugün de geçmişteki canlılığını koruyan Kapalıçarşı, İstanbul'a gelen birçok yabancının ilgi odağı olmuştur. Batılı yazarlar, seyahatname ve anılarında Kapalıçarşı'ya geniş yer ayırmışlardır.

Önceki
Önceki Konu:
Kapadokya
Sonraki
Sonraki Konu:
Kapıkule

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: