Sık sık spor yapmayıp, uzun bir aradan sonra kaslarımızı fazla zorladığımızda ertesi gün zorladığımız bölgede bir ağrı hissederiz. Karın, bacak, kol veya diğer kaslarımız farketmeksizin ağrır. Peki hiç merak ettiniz mi, kaslarımızın ağrımasına ne sebep olur?

Ağır egzersiz yaparken kaslarımızdaki glikoz, oksijen yetersizliğinden dolayı solunum yoluyla yıkılır. Bunun sonucunda ise kaslarımızda laktik ve pürivik asit birikir. Bu moleküller hücre dışına çıktığında kısa sürede vücut tarafınan yakılsa da bölgede iltihap oluşur. İltihap reaksiyonları vücutta bradikinin ve prostaglandin artışına neden olur ve bunlar acı almaçlarını daha duyarlı hale getirir. Böylece kaslarımızda birkaç gün ağrı hissederiz. Uzun süreli kas ağrılarının nedeni ise, zorlanan kas fibrillerinin daha dayanıklı hale getirilmesi ve kaslardaki mikrozedelenmelerin telafisi için gerçekleşen reaksiyonlardır.

Kas ağrısı sporcularda veya düzenli olarak spor yapanlarda pek sık görülmez. Çünkü bu kişilerde oksijen arzı yüksek seviyede olduğundan, laktik asit ve pürivik asit birikimi az olur. Dolayısıyla kas ağrısı görülse bile kısa süreli olur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: