08/12/2009 20:17
(1890 İstanbul - 1945 İstanbul) Türk roman, öykü ve oyun yazarı. Askeri Kâtip Okulunu bitirdikten sonra askeri birliklerde kâtiplik yaptı. Mahmut Şevket Paşaya yapılan suikastle ilgisi görülerek Sinop'a sürüldü. Malülen emekliye ayrılmasından sonra Haliç vapurlarında biletçilik, sütçülük, gezici manifaturacılık ve çeşitli ortaokullarda Türkçe öğretmenliği yaptı.

İstanbul folklorunu çok iyi bilen bir insan olarak öykü ve romanlarında eski kenar mahalle yaşayışını, halkın içinden çeşitli tipleri canlandırdı. Olayları, mizah anlatımı içinde yansıttı.

Romanlarını halk diliyle açık, yalın ve içten bir dilde kaleme aldı. Çeşitli dergilerde, gazetelerde fıkralar, mizah yazıları ve birkaç oyun yazdı. Kendisi de orta oyunlarında değişik rollere çıktı. Karagöz ve kukla oynattı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Öyküleri; Eşkıya Güzeli (1925), Sandalım Geliyor Varda (1938); romanları; Çingeneler (1939, CHP, 1942 Roman Yarışması Ödülü), Bekri Mustafa (1944), Aygır Fatma (1944); tiyatro oyunları; İstanbul Revüsü (güldürü, 1925), Üfürükçü (güldürü, 1939); incelemeleri; İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri (1937).

Önceki
Önceki Konu:
Kayacan, Feyyaz
Sonraki
Sonraki Konu:
Kazancakis, Nikos

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi