08/12/2009 20:17
(1924 Çivril - ) Öykü ve roman yazarı, tiyatro oyuncusu ve yönetmeni. Orta öğrenimini İzmir Ticaret Lisesinde tamamladı. Ankara Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. Devlet Tiyatrosunda dört yıl kadar aktörlük yaptı. Ceza Kanunu'nun 141. maddesine aykırı eylemde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Bir süre muhasebecilik yaptıktan sonra İstanbul Şehir Tiyatrolarına girdi. Orada oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

İzmir'de yayımlanan Fikirler dergisinin hemen hemen her sayısında bir öyküsü yayımlandı. Başka sanat dergilerinde ve gazetelerde de öyküleri ve romanları yayımlandı. Eserlerinde yaşadığı çevreyi, o çevrenin insanlarını derin bir gözlem, gerçekçi bir tutum ve yöresel konuşmalara da yer vererek anlattı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Romanları; Yabancılar (1958), Kaçaklar (1961), Kanlı Düğün (1997); öykü kitapları; Fatma Hanımın Erik Ağacı (1970), Bayrama Yakın (1975); oyun; Kâmil Bey (1991).

Önceki
Önceki Konu:
Kemal Tahir
Sonraki
Sonraki Konu:
Kilimci, Ayşe

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi