08/12/2009 20:17
Actinidia chinensis. Actinidiaceae familyasından, tüylü, kabuğu soyularak yenen, yeşil renkli, sulu, C vitamini bakımından zengin meyve. Kivi meyveleri, çeşitlere göre değişmekle birlikte 4-5 cm eninde, 6-9 cm boyunda ve ağırlığı 40-150 g arasında olan meyvelerdir. Meyve, silindirik ovalden yuvarlağa yakın yumurtamsı biçimdedir. Kivi meyvesi %80 oranında su %20 oranında kuru madde içerir. C vitamini bakımından zengindir. 100 gram taze meyvede 100-400 mg C vitamini bulunur.

Kivinin ana yurdu Çin ve Tayvan'dır. Kivi son 30-50 yılda adı en fazla duyulan ve üretimi hızla artan meyve türlerinden birisidir. Kültürü yapılan meyvelerin dışı kahverengi, içi yeşil ve kabuğu ince tüylerle kaplıdır. Meyvenin vitamin ve öteki mineral maddelerce zenginliği ve kalori değerinin düşük oluşu, aranan meyve türü olmasına yol açmıştır.

Dünyadaki kivi üretimine bakıldığında başta Yeni Zelânda gelir. Bu ülkeyi Çin, Japonya, Güney Afrika, ABD, İspanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve Yunanistan izler. Türkiye'de 1986 yılında yapılan adaptasyon denemeleri sonucunda Karadeniz, Marmara ve Ege bölgesinde rahatlıkla kivi yetiştiriciliğinin yapılabileceğini ortaya konmuştur.

Önceki
Önceki Konu:
Kist
Sonraki
Sonraki Konu:
Kivi (hayvan)

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: