08/12/2009 20:17
(1916 Söke - 1993 İzmir ) Türk roman ve öykü yazarı. İzmir Erkek Lisesini, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi. Üç yıl Lozan Üniversitesinde sanat tarihi okudu. Yurda döndükten sonra Söke'de çiftçilik yaptı.

Konularını genellikle Söke Ovası'ndan aldı. Menderes Vadisi'nin toprak sorunlarını, köylü-ağa çatışmalarını anlattı. İnsanın iç dünyasına fazlaca inmeden dış gözlemlerle yetindi. Uzun öykülerinin boyutlarını genişleterek romanlar yazdı. Ulusal ve uluslar arası düzeyde ödüller kazandı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Öykü kitapları; Telli Kavak, Sığınak, Sam Amcanın Evinde, Cihan Şoförü, Ahmet'in Kuzuları, Yolun Üstündeki Kaya, Yağmur-daki Kız, Bütün Öyküleri; romanları; İkinci Dünya, Bir Şehrin İki Kapısı, Yılan Hikâyesi, On Binlerin Dönüşü, Kalpaklılar, Doludizgin, Bir Karış Toprak, Bir Çift Öküz, İzmir'in İçinden, Eski Toprak (1988), Roman ve Yazarlık Onuru (1983), Zar Kanat (1981).

Önceki
Önceki Konu:
Kompozisyon
Sonraki
Sonraki Konu:
Klasik

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi