08/12/2009 20:17
Atom numarası 24 olan element. Simgesi Cr'dir. Isıya dayanıklı, havada oksitlenmeyen, hafif mavi parıltılı, beyaz renkli çok sert bir elementtir. Çok iyi parlatılabilir. Alaşımların dayanıklılığını artırmak ve aşınmayı önlemekte kullanılır. Krom renkli bileşikler oluşturur. Zümrüte yeşil ya da yakuta kırmızı rengini veren kromdur.

Yer kabuğunda en bol bulunan elementlerden biri olan krom serbest hâlde bulunmaz. Başta oksijen olmak üzere başka elementlerle birleşmiş hâlde bulunur. Krom az miktarda kullanıldığında çeliği sertleştirir. Paslanmaz çelik, yüzde 10-26 arasında krom içeren krom-demir alaşımıdır. Başkaca kromlu alaşımlar otomobil parçalarında, petrol borularında, kesici aletlerin yapımında, musluk gibi dekoratif kaplamalarda kullanılır. Savunma sanayiinin ham maddesidir ve bu alanda yerini alabilecek bir element yoktur. Türkiye'de zengin krom yatakları vardır. Dünya krom rezervlerinin yaklaşık yüzde onu Türkiye'dedir. Türkiye'deki üretim alanlarının başında Elâzığ'daki Guleman krom yatakları gelir.

Önceki
Önceki Konu:
Krizalit
Sonraki
Sonraki Konu:
Kronometre

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi